Hem   Om SOIC   Kontakt   Besök oss   Sök   
Skeppet Götheborg
Tidigare expeditioner
Skeppsunderhåll
Segla med
Sponsorer
Skrädderi
Klädkammaren
Sortiment
Press
Utskriftsversion
VÄLKOMMEN TILL SOIC:S SKRÄDDERI OCH KLÄDKAMMARE
I september 2008 etablerades SOIC:s skrädderi med uppgift att ta fram och producera 1700-tals dräkter för ostindiefararen Götheborgs besättning och kringpersonal.

Tanken med att klä manskapet i historiska dräkter är att förstärka den historiska känslan som vi vill förmedla och ge besökare en helhetsbild av skeppet och dess besättning. Dräkterna bärs vid officiella besök i hamnar och publika evenemang.

Titta in i Klädkammaren >>

Försäljning

Vårt skrädderi, som har stor erfarenhet av historiska dräkter, kan erbjuda ett urval av dräkter och tillbehör från tiden då Ostindiefararen Götheborg seglade.

Den kompletta herrdräkten, en civil variant av Ostindiefararen Götheborgs Kaptensdräkt, är en elegant tredelad habitt. Damerna bär med fördel vår modell av Robe à la francaise.

Alla varor är beställningsvaror. Leveranstiden kan variera mellan en till sex månader beroende på efterfrågan. Sortimentet kommer på sikt att utökas.

Vi reserverar oss för eventuella prisförändringar.

Se vårt sortiment >>

För mer information och beställning:

Gert Alenhall, gert.alenhall@soic.se,
0736 - 978 322