Hem   Om SOIC   Kontakt   Besök oss
Tidigare expeditioner
Sponsorer
Press
Utskriftsversion
Ostindiefararen besöker historisk folkfest i Arendal
Mer om besöket i Arendal >>
Nu är det klart att Ostindiefararen Götheborg besöker Arendal i Norge den 19, 20 och 21 juni under den historiska folkfesten Kjaempestaden. Besöket sätter ljuset på en händelse i regionens historia. År 1803 strandade Ostindiefararen Drottningen på norska Sörlandskusten och vraket köptes av en skeppsredare i Arendal.
Fotograf: Anita Larsen och Eirik Mykland
Med den historiska folkfesten Kjaempestaden vill man skapa ett intresse för stadens och regionens historia och identitet. Under några dagar försätts Arendals centrum 200 år tillbaka i tiden. I år får festivalen celebert besök av Ostindiefararen Götheborg och skeppet har en koppling till Arendal och Sörlandskusten genom Ostindiefararen Drottningen. År 1803 strandade Drottningen vid Hombursund på norska Sörlandskusten och en känd man i Arendals historia, Morten Michael Kallevig, köpte vraket. Han lät inreda sitt hem, det gamla rådhuset i Arendal, med delar av det.

-  I sommar har vi valt ut ett antal kulturhistoriska evenemang som vi anser intressanta att besöka. Arendal, som på 1600- och 1700-talet var en av Norges mest betydelsefulla sjöfartsstäder, har ett intressant historiskt arv som lyfts fram under folkfesten Kjaempestaden, säger Emanuel Persson, expeditionsledare på SOIC.   

-  Kjaempestaden har satt som mål att skapa intresse för upplevelsenäringen i Arendalsregionen. Vi tror på story living till skillnad från story telling. Ostindiefararen Götheborg kommer i sin fulla prakt bidra till att skapa förståelse för Arendals storhet en gång i tiden, säger styrelseordföranden i Kjaempestaden, Geir Fredrik Sissener.

Under skeppets besök får allmänheten möjlighet att gå ombord och ta del av historien, hantverket och besättningens berättelser från livet ombord. På kajen kommer det att finnas en utställningsby med bland annat historisk utställning, fotoutställning, souvenirförsäljning och historiskt hantverk.

--------------------------------------------------------

Om Ostindiefararen Drottningen och Morten Michael Kallevig
Ostindiefararen Drottningen strandade vid Hombursund på norska Sörlandskusten år 1803 efter sin tredje påbörjade resa till Kina. Drottningen var byggd på varvet Viken i Göteborg. Det var kompaniets genom tiderna största skepp. Vid sjöförklaringen intygade besättningen att olyckan endast orsakats av "Soe, vind, veyr og ström". Ingen hade omkommit i olyckan. Vraket såldes till skeppsredaren Morten Michael Kallevig i Arendal för 23 000 riksdaler. Skeppets kopparförhydning togs till vara och kom till användning vid tillverkning av kaffekittlar och andra föremål. Morten Kallevig lät bygga det som numera är Arendal Rådhus - idag en av Nordeuropas största träbyggnader.