
- Det är beklagligt att vi tvingas skjuta upp ankomsten till Halmstad ytterligare en gång, samtidigt som vädret just nu inte är att leka med. Säkerheten för skeppet och dess besättningen måste vi sätta i första hand. Vi kommer försöka ta oss fram till på söndag och förhoppningen är att vi då blir ett uppskattat inslag under Marinfestivalens sista dag, säger Kristin Hamdan, informationsansvarig på SOIC.
Ostindiefararen beräknas lämna Lysekil natten till lördag. Skeppet beräknas ankomma till Halmstad söndagen den 2 augusti kl. 10. Se SOIC:s hemsida, www.soic.se, för senaste information.
Program Halmstad
Söndag 2 augusti
Kl. 9 SOIC Village öppnar med utställning, souvenirbutik och filmvisning.
Kl. 10 Ankomstceremoni med intervju med kapten Peter Kaaling, shantysång m.m. Ostindiefararen kan ses från Tullkammarkajen.
Kl. 10:30 ca Ostindiefararen lägger till vid kaj.
Kl. 11 Pressvisning ombord
Kl. 12-20 Öppet skepp för allmänheten. Biljetter köpes i SOIC Shop.