Våren är i luften, och här är vårt första vårtecken!

Volontärvecka för att plocka ner skeppets vintertäcke

Våren är i luften och sommaren är inte lika långt borta längre. Det betyder att vi nu måste plocka bort skeppets vintertäcke. Var med oss ​​under en vecka i april och se vårförvandlingen själv!

Volontärvecka för att plocka ner skeppets vintertäcke

Vi behöver 10 volontärer från den 22:a till 26:e april för att hjälpa oss att plocka bort skeppets vintertäcke. Det är ett arbete som kräver många händer men i slutändan kan vi äntligen stå på däck och se älven igen. Som vanligt ingår lunch och fika men inte frukost och middag!

När du är här behöver du ha med dig egen frukost och middag men kan använda köket iland. Du kan sova ombord om du vill men behöver ta med egna sängkläder; underlakan, örngott och påslakan, handduk, toalettartiklar, varma kläder att ha under arbetskläderna eftersom vi ska vara ute alla dagar. Vi tillhandahåller arbetsbyxor och bussarong/overall/regnkläder. Ta med skor som du inte är rädd att smutsa ner!

Vi ger även doft av tjära, leenden och om vi har tur, lite solsken också!

Läs mer om volontärarbete och ansök här:

Ostindiefararens After Sail Festival

19 maj 2026

Mitt i pulsen från Flytande Båtmässan händer något annat – något lite skönare. Välkommen till After Sail Festival – en levande mötesplats för hela familjen där du kan ta en paus från mässan och bara njuta av stämningen vid kajen.

Ostindiefararen ska bli del av publikt upplevelsecentrum vid Masthuggskajen

28 april 2026

Greencarrier och Göteborgs Stad är överens om att vilja skapa en långsiktig hemvist för Ostindiefararen vid Masthuggskajen. Målet är att fartyget ska spela huvudrollen i ett nytt historiskt upplevelsecentrum som ska stå klart 2031, och bidra till ett mer levande kajstråk nära Järntorget.

Historier om skepp

19 mars 2026

Välkommen till en kväll om genuint hantverk, stora utmaningar och passionen bakom ett unikt skeppsbygge! Dag: 19 mars 2026 Tid: 18:00 Plats: Eriksberg, Pir 4, hus 2 (Skeppshallen)